Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

 

27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej. To także 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w którym naziści zamordowali ok. 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.

Z inicjatywy Fundacji Shalom 27 stycznia o godz. 18:00 mieszkańcy całej Polski po raz kolejny zapalą świece w oknach swoich domów, wyrażając solidarność z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz nadzieję na poszanowanie życia ludzkiego. W tym dniu na ulice Warszawy wyjedzie także zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach.

„Zawsze będziemy pamiętać. Bo my jesteśmy Pamięcią. Będziemy jej strzec przed zapomnieniem i koszmarem czasu pogardy” (Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom).

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich 26 stycznia o godz. 19:00
i 27 stycznia o godz. 18:00 zaprasza na spektakl „Rejwach” w reżyserii Andrzeja  Krakowskiego (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a).

Żydowski Instytut Historyczny organizuje specjalny pokaz filmu Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię?” z udziałem uczniów i nauczycieli warszawskich szkół średnich. Partnerem wydarzenia i filmu jest Program Oneg Szabat powołany w 2017 r. przez ŻIH i Stowarzyszenie ŻIH w Polsce.

Instytut Pileckiego w Warszawie organizuje przegląd filmów o Zagładzie „Trzy pokolenia pamięci”. Prezentowane filmy to artystyczny i dokumentalny zapis historii trzech pokoleń – ofiar i świadków Zagłady, a także ich dzieci i wnuków, żyjących w cieniu Holokaustu.

Więcej informacji na stronach internetowych Muzeum Auschwitz-BirkenauFundacji ShalomTeatru ŻydowskiegoMuzeum Historii Żydów Polskich POLINInstytutu PileckiegoŻydowskiego Instytutu Historycznego.