Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie, ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Celem tego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Dzień bezpiecznego internetu
Dzień bezpiecznego Internetu

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet”. Co roku, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html

♦ Co zrobić aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

Aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
Stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
Nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).

♦ Co zrobić, aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:

Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
Pamiętaj treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
Nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail,
Nie udostępniaj swoich danych w Internecie.

♦ Najczęstsze zagrożenia:

Złośliwe oprogramowanie
Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.
Hejt
Często wystawianie złych wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety Hejt w sieci może być przyczyną samobójstwa.
Niebezpieczne gry
Bardzo często Internet dla dziecka to „wypełniacz” czasu, w którym znajdzie wiele wyzwań/zadań. Niektóre z nich, mogą doprowadzić do samookaleczenia lub śmierci.
Kontakt dziecka z treściami pornograficznymi (kontakt z pedofilami), uwodzenie w Internecie (child grooming)
Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.
Materiały epatujące przemocą
W Internecie można znaleźć filmy/zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać zły przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
Uzależnienie od Internetu
Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą zanim stracisz kontakt z dzieckiem.
Kontakt z internetowymi oszustami
W sieci Internet pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia część z nich to po prostu próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę, można np. poczytać opinie o sklepie. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli nie masz prawo odmówić jego przyjęcia.

Przydatne linki:

https://dyzurnet.pl/ 

https://dyzurnet.pl/formularz/?pl – zgłoszenie nielegalnych treści,

800 100 100 – telefon dla nauczycieli i rodziców,

http://fdds.pl/ – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,

http://fdds.pl/best/ – bezpieczna przeglądarka dla dzieci.

https://116111.pl/ – telefon zaufania

http://www.saferinternet.pl/ – bezpieczeństwo dzieci on-line

Obejrzyjcie prace naszych uczniów 🙂

Prace naszych uczniów